Nepál északi részén több száz éves barlangfestményekre bukkantak a régészek. A többszintes barlangrendszerben egy kitűnő állapotban megmaradt, nyolc méteres Buddha ábrázolás is található.
A kutatókat egy helyi pásztor vezette a tibeti határ közelében lévő barlanghoz. A pásztor akkor fedezte fel a falfestményeket, amikor néhány évvel ezelőtt egy erős vihar elől a barlangba menekült. A barlangrendszer mintegy 4300 méterrel a tengerszint felett található, és egy viszonylag meredek sziklafalból nyílik. „A barlangot minden valószínűség szerint vallási célokra használták” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek Broughton Coburn, a kutatócsoport egyik tagja.
Számos kérdés viszont egyelőre megválaszolatlan: Ki vagy kik éltek a barlangban? Hogy találtak rá erre a nem éppen könnyen megközelíthető helyre? Pontosan mennyi idősek a falfestmények? Jelenleg a kutatók a falfestmények keletkezési idejét az időszámításunk utáni 12-14. századra teszik.
A barlangot nem csak a festmények teszik értékessé, hanem különleges a barlang szerkezete is: összetett barlangrendszerről van ugyanis szó. A többszintes járatrendszereket függőleges irányban kisebb járatok kötik össze, amelyekben lépcső és létrafokok maradtak fenn. Ezeket viszont úgy alakították ki, hogy csak a beavatottak tudtak felmászni rajtuk, így könnyen távol tarthatták az egyébként valószínűleg nem sűrűn arra vetődő hívatlan idegeneket.
A falfestmények között van egy nyolc méteres, épségben megmaradt Buddha ábrázolás is. A központi kép körül 55 darab mintegy 35 centiméteres nagyságú kisebb kép látható, amelyek Buddha életéből vett történeteket mutatnak be.
A barlang a Mustang nevű régióban fekszik, amelyet csak 1992-ben nyitottak meg a turisták előtt. A helyi lakosság nagy része a heves téli havazások miatt már korábban elmenekült innen Nepál vagy India alacsonyabban fekvő vidékeire. Így ebben a térségben éppen a földrajzi elszigeteltség miatt sokkal jobban fennmaradt a tibeti kultúra és a tradíció, mint Tibetben. A kutatók éppen ezért legalább a feltárás ideje alatt nem is hozzák nyilvánosságra a barlang pontos helyét, hogy elejét vegyék a kincsrablók és a kíváncsi turisták özönének.
|