A hinduizmus és a buddhizmus olvasztótégelye
Nepálban a két főbb gyakorlott vallás a hinduizmus és a buddhizmus, az emberek többsége hindu. A kettő évszázadokon keresztül együtt létezett, és számos hindu bálvány található a buddhista szentélyekben. A hinduk buddhista szentélyeket látogatnak meg, és a buddhisták is hindu templomokat minden hátsó szándék nélkül, ahogyan sokan imádkoznak mindkettőben. Sok isten és istennő közös a két vallásban, habár különböző neveket adtak nekik.
2006. május 18-án a parlament világi országgá kiáltotta ki Nepált. További gyakorlott vallások az országban: iszlám, kereszténység, dzsainizmus, szikhizmus és bon (ejtsd: bön - a ford.). Néhányan a legkorábbi lakosok közül, mint a kirátok az őseik imádására alapuló egyfajta saját vallást gyakorolnak, vagy a tharuk, akik az animizmust űzik. Az évek során a hinduizmust és a buddhizmust is befolyásolták ezek a gyakorlatok, amelyek módosították egy az újabb hiedelmeket is összefoglaló formába.
Vallási fesztiválok
A legtöbb ünnepelt fesztiválnak Nepálban vallásos jelentősége van. A legtöbb fesztivál dátumát vezető asztorlógusok rögzítik, miután segítségül hívták a Holdnaptárt. A legnagyobb és legnépszerűbb fesztiválok: Dashain, egy ünnepség Bhagavati istennő tiszteletére, aki győzedelmeskedett a gonosz Mahisasura felett, és a Tihar, egy ünnepség, amikor a fényeket Lakshmi istennőnek szentelik fel. Egyéb fontos vallási fesztiválok, melyeket különböző csoportok ünnepelnek: Machhendranath Jatra, Indra Jatra, Losar (tibeti újév), Maghi, Chhat, karácsony és még sok más.
Nepálnak számos ősi zarándokhelye van. Minden templomhoz fűződik egy legenda vagy egy hiedelem, ami az istensége csodálatos erejét dicséri. A Katmandu-völgy ad otthont a híres Pashupatinath templomnak, a Swoyambhunath sztúpának és számos más jól ismert templomnak. Templomok százai vannak a Katmandu-völgyben és környékén, ezen felül találunk itt néhány mesés tervezésű sztúpát is.
Néhány jól ismert zarándokhely: Barah Chhetra, Halesi Mahadev, Janaki Templom, Pathibhara, Tengboche Kelet-Nepálban; Manokamana Gorkha kerületben Lumbini, Muktinath, Gosainkunda, Tansen, Pashupatinath, Swoyanbhunath és Boudhanath Katmandu-völgyben Közép-Nepálban; és Sworgadwari, Khaptad Ashram Nyugat-Nepálban. Muktinath az Annapurna régióban és Gosainkunda a Langtang régióban jól ismert zarándokhelyek, melyek a népszerű gyalogtúra útvonal mellé esnek.
Nepál kapuja a Kailash-hegy, ami Shiva mitikus lakhelye és a szent Mansarovarral szomszédos. Az ország különböző részein találhatunk templomokat, mecseteket és gurudwarákat.
A legjelentősebb az a két mecset, ami Durbar Marg Pashupatinathnál helyezkedik el, Shivának van felszentelve, és a legszentebb hindu úticél Nepálban.
Úgy tartják, hogy a Swoyambhunath több, mint 2500 évvel ezelőtt jött létre.
A Janaki templomot Janakinak (a Rámájanában Sita) szentelték fel. |