Nepálban járva az ember, legyen hívő vagy ateista, egyszerűen nem kerülheti meg a vallás kérdését. Az itt élő emberek életének olyan szerves részét képezik a hit különböző megjelenési formái, ami nekünk, nyugati embereknek már jó ideje idegen.
Sokan osztják azt a véleményt, hogy a világon Nepálban a legmagasabb az egy négyzetméterre eső templomok száma. Ennek egyetlen oka van, mégpedig a különböző vallási közösségek egymással szemben tanúsított tökéletes toleranciája. Az ország lakossága számos etnikumból adódik össze, laknak itt serpák, kiratok, magarok, gurungok, khasok, tharuk, tibetiek, és a felsorolásnak itt még közel sincs vége. Mindegyik népcsoportnak megvan a maga vallása, az ősi sámánkultuszok és a muzulmán kisebbség remekül megfér a többségben levő - a lakosság 90 százalékát felölelő - hinduizmus és a buddhizmus különböző ágazatai mellett.
Ez utóbbi két vallásnak olyan sok a közös metszéspontja, hogy külső szemlélő sok esetben nem is tudja megkülönböztetni őket egymástól. Igaz, ennek egyik oka lehet az is, hogy a buddhizmus Indiában indult fejlődésnek, ahol az iszlám térhódítása előtt uralkodó hinduizmusból sokmindent magába olvasztott. Habár az ország hivatalos vallása a bráhmánizmus, a gyakorlatban legtöbbször egy, a hinduista és buddhista tanok sajátos keveréke szerint élnek az emberek. A lakosság buddhista hányadát nagyban növelte a Tibetből elmenekült lámák és híveik befogadása, akik a vallás tibeti ágazatának meghonosításával tovább színesítették a palettát. Emelett természetesen ide is eljutottak az európai kereszténység hittérítő testvérei, akiknek köszönhetően Krisztus követői is képviseltetik magukat.
A vallási sokszínűségnek megfelelően hasonlóan változatos szentélyekbe is botlik az országba látogató utazó, szinte minden sarokra jut egy-egy pompás templom. Mind közül kiemelkedő a Bodnath-i Szvajambu, ami az ország leghíresebb buddhista szentélye. A fontos vallási eseményekre hívők ezrei vonulnak fel a környéken élő népes majompopuláció miatt sokszor csak a majmok templomaként emlegetett helyre, amelynek megközelítése korántsem egyszerű: a szentélyhez ugyanis egy 365 fokos, felfelé egyre meredekebb lépcsősor vezet. Az élmény azonban minden fáradságot megér. |