{A cikk 2008 előtti adatokat tartalmaz. A képek utólag lettek hozzárakva.}
Katmandu
A Nepáli Királyság fővárosa a Himalája Katmandu nevű völgyében, a Bagmati és a Visnumati folyó mentén, az é. sz. 27° 42'-én és a k. h. 85° 20'-én fekszik. Az 1300-1400 m-rel a tenger szintje fölött nyíló termékeny völgyet a Mahabharat Lekh hegylánc választja el az ország alacsonyabban fekvő déli részeiől. Ez a természetes gát évszázadokon át valósággal elzárta a fővárost a külvilágtól, csak gyalogosan lehetett megközelíteni. A Katmandu-völgy éghajlata a nagy magasság és a környező hegyek által módosított kellemes monszun éghajlat. Decemberben és januárban erősen lehűl a levegő, de fagypont alatti hőmérséklettel csak a környező magas hegyvidékeken találkozhatunk. Áprilisban és májusban kezdődik a városban a forró tavasz, amelyet júliusban a nyári monszun vált fel. Ez a meleg, párás, esős időszak három hónapig tart. A hőmérséklet átlaga januárban 10°C, júliusban 24°C. Az évi csapadékmennyiség 1400 mm körül ingadozik.
A Katmandu-völgy őslakói a nevárok, a főváros lakosságát felerészben ők, felerészben pedig a többi nepáli törzs tagjai alkotják. Katmandu közigazgatási határai között a kilencvenes évek elején 450 000 lakos élt, de a Patant és Bhatgáont is magában foglaló agglomeráció már csak nem 1 millió embert tömörített.
A Katmandu-völgy ősidők óta lakott terület. Állítólag Buddha is megfordult itt, és települést talált ezen a helyen. Asóka császár, India egyik legnagyobb uralkodója i.e 250-ben kulturális központtá tette a két folyó mentén fekvő települést, ls vallási építményeket, sztúpákat állított benne. A várost a 8-16. században Kantipurnak hívták; mai elnevezését egy 1596-ban emelt fatemplomról kapta (kat: ha, mandu: templom). A 12. századtól a 18. század közepéig Katmandu volt a központja a nevár Malla-dinasztia államának. A Malla-királyságnak Prithvi Nárájan gurkhan uralkodó vetett véget 1768-ban; ő egyesítette a kis nepáli fejedelemségeket, és Katmandut válaszotta fővárosul. 1793-tól Nepál kínai befolyás alá került, a 19. században pedig az angol behatolás célpontja lett. Az 1846-ban Dzsang Bahadur került a miniszterelnöki székbe, és leszármazottai - a Rana-dinasztia - 1951-ig kezükben tartották a tényleges hatalmat. Ekkor győzött a népi felkelés, amelynek nyomán az ország alkotmányos monarchiává alakult.
Az elmaradott mezőgazdasági ország mindössze néhány üzemmel rendelkezik. A legfontosabb textil-, üveg-, vegy- és élelmiszeripari létesítmények a fővárosban találhatók. A hagyományos kézműipar fejlett. A főváros lakosságának egy része még a mezőgazdaságból él; jobbára rizst, kölest, jutát és cukornádat termesztenek a környéken.
Katmandu közlekedés földrajzi helyzete nem mondható kedvezőnek.Az évszázados elzártságot csak a Tribhuvan Rádzs út megépítése oldotta fel az ötvenes évek végén. Ez az út köti össze a fővárost és az ország déli határvárosát, Birgandzsot, s teremt kapcsolatot a szomszédos Indiával. Nepal élénk omborzata nem kedvez a közút- és vasútépítésnek, ezért a légi közlekedést gyors ütemben fejlesztették. Katmandu repülőtere, Tribhuvan (Gauchar) a várostól keletre fekszik; rajta keresztül bonyolódik le az ország nemzetközi légi forgalma. Turistaforgalma jelentős bevételhez juttatja az országot.
Katmandut csodálatos fekvése, hangulatos utcái, nevár stílusban épített pagodái, műemlékei igen vonzóvá, érdekessé teszik. A város központjában egy hatalmas park, a Tundikhel tér található. Ez a tér választja el egymástól Katmandu különböző jellegű városrészeit. A teret átszelő Új út (New Road) mentén többemeletes modern házak sorakoznak, itt európai jellegű áruházakkal és üzletekkel találkozhatunk. Az út végén, az óváros központjában a Hanuman Dhoka tér terül el. A teret tucatnyi, vörös téglából épített, faragott faoszlopos, többfedelű pagoda veszi körül, amelyek a 14. és 18. század között épültek. A templomok ablakrácsai hihetetlenül gazdagon és aprólékosan faragottak. A farácsokon madár és virág, a támpilléreken mitológiai lények alakjai pompáznak. Az épületeket, a tereket és utcákat számtalan, bronzból, ill. rézből készült istenszobor és dombormű díszíti. A hamisítatlan középkori hangulatot árasztó óváros központját a régi királyi palota épületegyüttese és az 1549-ben épített Taledzsu-templom uralja. A múzeummá átalakított királyi palota a nevár mesterek kézügyességéről, művészi munkájáról tanúskodik. A királyi család új rezidenciája, a parkokkal körülvett Nárájanhiti A Tundikhel tértől északra található. A keleti elővárosi övben emelkedő Szingha Durbar - Délkelet-Ázsia talán legmonumentálisabb épületegyüttese - a kormány székhelye. Ez a környék a legtehetősebbek negyede, itt találjuk a legszebb villákat is.
Az óváros külső kerületeiben omladozó gerendavázas téglaházak közé zárva még fel-felbukkan egy-két pagoda, de itt jóval egyszerűbbek a faragások, vagy az állaguk romlott az évszázadok folyamán. A csatornázatlan szűk utcákat egy-két emeletes házak veszik körül. Alul műhelyek, üzletek sorakoznak, fent, a faragott ablakrácsok mögött vannak az egyszerűen berendezett lakások.
Katmandu határában egy különálló kis dombon magasodik a Szvajambhúnáth-sztúpa. A templomot 2000 évvel ezelőtt buddhisták emelték, és a hatalmas, kupolaszerű épületet ma is számos zarándok keresi fel. A sztúpa tetején Buddha mindent látó szemeit ábrázolták. Még hatalmasabb a Bagmati folyó közelében magasodó Bodnáth-sztúpa, amelyhez 600 lépcsőn lehet feljutni. Az i.e. 3. században épített buddhista ereklyetartó körül ma is működő lámakolostor alakult ki. A hinduk egyik legszentebb templomvárosa, Pasupatináth Katmandu közelében, a Bagmati folyó mentén található.
Katmandu az ország kulturális életében vezető szerepet játszik. Számos múzeuma, régi könyvtára, valamint zeneművészeti főiskolája és hangversenyterme is van. A külön városrészt képező Tribhuvan Egyetemet 1959-ben alapították, s azóta a nepáli felsőoktatás fellegvára.
|